Menu Zavřít

Duše helpdesku

  • 24. 11. 2022

Zuzka Prosnanová pracuje v Solitei krásných 13 let. Během této doby se stala nepostradatelnou odbornicí na ERP systémy – duší helpdesku. S lidmi ve svém týmu si je blízká, dokonce jsou pro sebe jakousi pracovní rodinou. Jaký je Zuzčin recept na pracovní vztahy s kolegy či zákazníky, a jak se jí daří skloubit profesní a osobní život?

Zuzi, o tobě se říká, že jsi „duše helpdesku“. Čím sis toto krásné oslovení zasloužila a co vlastně představuje?

Nie je ľahké popísať moju pozíciu jedným slovom, pretože ide o taký prierez niekoľkými oddeleniami. Prostredníctvom našej divízie sa implementujú predovšetkým väčšie ERP systémy. Keď naši zákazníci prejdú fázou implementácie, prechádzajú do podpory, ktorú potrebujú dlhodobo. Zákazníci sa na nás obracajú nielen vo chvíli, keď sa v systéme niečo pokazí, ale tiež pri potrebe špecifických úprav a update na vyššiu verziu, alebo dokonca s prosbou o pomoc v rámci legislatívy či ekonomického poradenstva. Zákazníci v nás majú veľkú dôveru; vedia, že im naši konzultanti dokážu veľmi fundovane odpovedať aj na takéto otázky. No, a ja som ten prostredník niekde medzi zákazníkmi, konzultantmi a programátormi.

Keď zákazník zadá nejakú požiadavku, musím ju identifikovať a priradiť na riešenie zodpovednému kolegovi zo Solitey. Komunikujem so zákazníkmi a zároveň s vedúcimi projektov pri implementácii. Mám svoj stabilný tím ľudí, ktorí sú na oddelení podpory. Riešim ich pracovné kapacity, výkazy práce a prioritizujem úlohy. Keď príde nový zamestnanec, starám sa o jeho nástup, školím ho do našich systémov a helpdesku, a predovšetkým radím, ako komunikovať so zákazníkmi.

V administratívnej časti strážim oddelenie podpory, aby fungovalo ako na strane pracovníkov, tak aj na strane zákazníkov, kde zodpovedám za správnosť všetkých podkladov, dokumentácie a faktúr. Mimo toho, na tejto kancelárskej stoličke sedím už trinásty rok. Niektoré úlohy tak poznám len ja. 

Tvá práce je velice různorodá, co na ní máš nejradši?

Práve to, že každý deň je úplne iný. Máme viac ako 300 zákazníkov na podpore a takmer 1 300 aktívnych zákazníckych prístupov na helpdesk. Tím podpory tvorí 54 ľudí z rôznych produktových oblastí a divízií. Ale sme úžasná československá partia, zmeska odlišných ľudí. Vďaka tejto kombinácii nemôžem nikdy tvrdiť, že by som v práci zažívala stereotyp.

Zmínila jsi, že jste úžasná parta kolegů. Jaká panuje atmosféra ve vašem týmu?

Tým, že pri plánovaní práce komunikujem minimálne s 30 ľuďmi každý týždeň, som s nimi naozaj v úzkom kontakte. Niekedy to môže byť vyčerpávajúce, ale krásne na tom je to, že sa často porozprávame aj súkromne. To sa mi zdá byť úžasné, nie každý má možnosť na svojej pozícii byť nablízku svojim kolegom. Mnoho ľudí sa len stretne na chodbe, zavolajú si a vyriešia pracovné záležitosti. Poznáme sa veľmi dobre, poznáme svoje pracovné aj osobné trápenia, a v tom je tá krása nášho oddelenia. Sme taká jedna pracovná rodina, alebo aspoň ja ich tak vnímam.

Komunikace je gró tvé práce, co pro tebe tedy znamená partnerská komunikace, ať už v rámci týmu nebo směrem k zákazníkovi?

Partnerská komunikácia, nech už je akákoľvek, musí vždy smerovať k porozumeniu. Vždy sa snažím s komunikujúcim nebojovať, ale spolupracovať. Je veľmi dôležité, akým spôsobom a akým tónom hovoríme. Nie je nič horšie, ako keď sa človek považuje za nadradeného a podľa toho používa štýl komunikácie.  Nech už je problém akýkoľvek, sme tím, pracovná rodina, a takto spolu musíme aj hovoriť.

Když jsme u té rodiny, jak se ti daří skloubit kariéru s osobním životem?

Otázkou je, čo je to kariéra? Kľúčom k úspechu je byť v práci spokojný, a to na akejkoľvek pozícii. Moja práca ma napĺňa, baví ma, ale tiež potrebujem vedieť, kedy končí pracovní deň, kedy sa zastaviť, vypnúť počítač, prestať čítať firemné e-maily a žiť osobný život. Máme pracovnú dobu a po jej skončení som len s rodinou.

A keďže sme v práci súdržný tím, kde sme všetci podobné ročníky a máme podobne staré deti, dokážeme sa navzájom pochopiť. Zľahka som totiž pracovala popri materskej dovolenke pri oboch deťoch. Mám na to ale skvelé spomienky, kedy napríklad moja dcéra recitovala mojej šéfke básničky. Skĺbiť materskú s prácou je výzva, ale keď má človek šťastie na tolerantného vedúceho a úžasný tím ľudí, ktorý dokáže akceptovať, že niektoré veci neurobíte úplne dokonalo, dá sa to zvládnuť.

Odpoveď teda znie: Darí sa mi, pretože viem, čo je v živote naozaj dôležité.

Práce a rodina. To jsou přinejmenším dva plné pracovní úvazky – jak se odreagováváš?

Keď už zostane úplne voľný čas len pre mňa, tak šijem. Kúpila som si šijací stroj a šijem deťom oblečenie. Najväčšou odmenou pre mňa je, keď syn povie, že nechce iné tričko, ako to, ktoré mu ušila mama. Toto je také moje odreagovanie. Pri tom skutočne vypnem a vyčistím si hlavu, deti majú radosť a ja tiež. Je dôležité nájsť, čo nás baví.

Podobné
články