Menu Zavřít

Work-life balance v praxi: Od implementace DMS řešení ke kváskovému chlebu

  • 14. 2. 2023
  • 5 minut čtení

Peter Gajdošech stojí v čele implementací řešení Dokument Management System a jejich pomocných nástrojů (například platforma Microsoft SharePoint). Minulý rok oslavil 10leté výročí ve spolupráci s námi. Jaká byla Peterova motivace zůstat poměrně dlouho profesně věrný jedné společnosti? Co si myslí o cloudových řešeních? A jak vnímá rovnováhu mezi pracovním a osobním životem?

Peter, minulý rok jsi oslavil významné výročí v Seyfor Slovensko. Vzpomeneš si na nějaké momenty, které formovaly tvé působení ve společnosti?

Desať rokov späť som začal spolupracovať so spoločnosťou WBI (spoločnosť WBI bola v roku 2019 akvirovaná, pozn. red.), ktorá bola zameraná predovšetkým na technologickú stránku produktov. Ja som to zo svojej pozície vnímal tak, že musím vedieť veci aj zobchodovať a potom ich prenechať implementačnému tímu a projektovému manažérovi, ktorý projekt riadi. Prevzal som teda aj obchodnú stránku veciprepojil obchod s implementáciou. Postupom času sa kolektív rozširovalvtedy ma veľmi potešilo, že sa pridali aj kolegovia z mojej predchádzajúcej práce. Tvoríme skvelý tím ľudí, v ktorom panuje naozaj rodinná atmosféra.   

Co tě motivovalo zůstat věrný jedné společnosti tak dlouho?

Seyfor Slovensko je v podstate môj druhý dlhodobý projekt. Predtým som pracoval 16 rokov v inej firme, kde som si vyskúšal rôzne pozície a potom už som cítil, že nastal čas na zmenu. Povedal by som, že mám rád stabilitu.   

V Seyfore ma baví, že je práca taká konzistentná – projekty sú podobného charakteru. Vnímam, že know-how, ktoré som nazbieral za dlhé profesijné roky, tu môžem recyklovaťvidia to kolegovia, obchodníci a predovšetkým zákazníci, ktorí vedia, že nehovorím len tak do vetra. Profesijné uznanie zo strany nazval by som to už aj kolegovzákazníkov je pre mňa veľmi silné.   

Napriek tomu, že sa moja agenda dá skryť za 3 písmenká (DMS), si užívam, že jednotlivé projekty sú vo finále vďaka zákazníkom aspoň trochu iné. Zakaždým je potrebnénavnímaťsituáciupochopiť potreby, požiadavky a bolesti, ktoré zákazník má a chce riešiť. Často hľadáme odpoveď na otázky: „Prečo sa rozhodol staviť na tento systém? Prečo chce optimalizovať procesy? Prečo chce digitalizovať svoju agendu?“.  

Naviac, technológia Microsoftu sa neustále mení. Napríklad primárny produkt SharePoint spustil cloudovú edíciu, kde je turbulencia zmien veľmi častá, spravidla každý rok.  

Když už mluvíme o cloudu, jaký je tvůj hlavní argument pro jeho implementaci?

Je pravda, že cloudové riešenia sú v poslednej dobe mojimi srdcovými projektami. Pred pár rokmi išlo o novinku, ktorej sa zákazníci skôr báli. My sme interne do cloudu prešli aktuálnetakmer so všetkým. Takže takým mojímprofesijným poslaním“ je presvedčiť zákazníkov, že cloud je výhodný aj pre nich a dáva zmysel.   

Poviem vám taký zaujímavý pohľad – cloud môže veľkému zákazníkovi priniesť značnú úsporu, ale pre malého zákazníka je predovšetkým okamžitým a dostupným veľkým riešením.   

V minulosti, kedy cloud neexistoval a malá firma s 20-50 zamestnancami potrebovala DMS na viacero oblastí, tak to len jeden systém nezaisťoval. Na pokrytie svojich potrieb by si táto firma musela zakúpiť 3-4 licencie na systémy od Microsoftu a následne prácu implementačného tímu, čo pre nich bolo finančne pomerne nedostupné. Kdežto v cloude zákazník zaplatí za implementáciu a za licenciu potom platí na mesačnej báze formou predplatného. V tomto malom mesačnom poplatku má však k dispozícii napríklad až 10 systémov naraz.   

Finanční úspora je tedy hlavním argumentem pro přechod do cloudu?

Okrem toho, že si zákazník za dobrú cenu kupuje mnoho funkcií, tak je to aj dostupnosť toho celku ako takého. Málokto zo zákazníkov na Slovensku si môže dovoliť duplikovaný internetový link/duplikovaný zdroj elektrickej energie/zaistenia vysokého stupňa kyberbezpečnosti svojich systémov, ako to môžu urobiť väčšie spoločnosti disponujúce vyšším budgetom.   

V balíčku predplatného je však kyberbezpečnost v cene – stačí modul nakonfigurovať a cloud je veľmi bezpečný. Spoločnosť Microsoft investuje nemalé peniaze do zabezpečenia, platí si etických hackerov, aby odhalili slabiny a mnohé ďalšie.   

Kybernetická bezpečnost je velkým tématem i v Seyforu. Na Slovensku jste minulý rok získali certifikaci ISO 27 000. Řekl bys mi k tomu nějaké detaily?

Áno, dohodli sme sa, certifikovať sa na kybernetickú bezpečnosť ISO 27 00. Motivácia bola predovšetkým kvôli možnosti zúčastniť sa tendrov v rámci štátnej správy na Slovensku. Ak chcete poskytovať služby pre vládne organizácie do tzv. vládneho cloudu, je viac-menej povinné disponovať týmto certifikátom.   

V tomto internom projekte som bol projektovým manažérom v tandeme s Janom Pawlikom, ktorý bol odborným garantom. Každý rok je recertifikácia vo forme malého auditu a každé 3 roky nás čaká veľký certifikát.   

O tobě se říká, že máš rád zdravý životní styl. Jak podporuješ svůj work-life balance?  

Je potrebné oddeliť pracovnýsúkromný život a žiť aj niečím iným než prácou. Netvrdím, že je možné urobiť každodennú prácu za 8 hodín a že sa občas nestane, že človek musí tráviť večery s e-mailami.   

Po štyridsiatke ma ale začalo baviť behanie, posledných pár rokov behám 3x týždenne 10 km. Je to neskutočne fajn, keď človek po práci beží a nechá si uplynúť pracovný deň. V hlave sa mi všetko rozloží a veľa vecí mi aj napadne. Človeka nevyrušujú telefonáty a naozaj si hlavu prečistí.   

Rád sa motám aj v kuchyni, u nás doma varím hlavne ja. Máme v rodine už dlhodobo nastavený zdravý a vyvážený štýl stravovania. Kedysi som veľa piekol, naučila ma to mama aj babka – vnímal som to ako veľký relax. Keď prišla doba covidová a neboli kvasnice, tak manželka doniesla domov kvások. Tak ju to chytilo, že už dva roky kváskuje niekoľkokrát do týždňa a máme doma 30 druhov chleba. Ja chcem variť a ona zase kváskovať a bijeme sa vzájomne o kuchyňu.

Podobné
články